13 Gators Vying for Team USA Berths at Olympic Trials

Thursday, June 17, 2021

13 Gators Vying for Team USA Berths at Olympic Trials

The event is headlined by Gator Great Grant Holloway and others, as well as several current Gators

EUGENE, Ore. – The University of Florida track and field program will see 13 current Gators and alumni compete at the United States Olympic Trials during the 10-day event (June 18-27) at Hayward Field in Eugene, Ore.

 

The contingent is headlined by a slew of Gator Greats, including reigning world champion Grant Holloway, three-time Olympic medalist Will Claye and American long jump champion Marquis Dendy, among others.

 

NCAA Outdoors runner-up Talitha Diggs (400 meters) is also set to compete, alongside fellow teammates Taylor Manson (400 meters), Grace Stark (100-meter hurdles), Ryan Willie (400 meters) and Claire Bryant (Long Jump).

 

See below for a complete list of Gators and Gator Great expected to compete at this year’s U.S. Olympic Trials.

 

The top three finishers in each event, so long as they have the Olympic qualifying standard, will automatically earn spots on Team USA for the 2020 Summer Olympics in Tokyo.

 

The games and the U.S. Olympic Trials were slated to take place last year, but were postponed due to the COVID-19 pandemic. The Tokyo Games are scheduled to open on July 23.

 

2020 USATF OLYMPIC TRIALS MEET INFORMATION (all times Eastern)

Television Broadcast Schedule
Date Network Time
Day 1 – Friday, June 18 NBC Sports Network 7:00 p.m. – 10:00 p.m.
Day 1 – Friday, June 18 NBC 10:00 p.m. – 11:00 p.m.
Day 2 – Saturday, June 19 NBC Sports Network 8:00 p.m. – 10:00 p.m.
Day 2 – Saturday, June 19 NBC 10:00 p.m. – 11:00 p.m.
Day 3 – Sunday, June 20 NBC 9:00 p.m. – 11:00 p.m.
Day 4 – Monday, June 21 NBC Sports Network 7:00 p.m. – 8:00 p.m.
Day 4 – Monday, June 21 NBC 8:00 p.m. – 9:00 p.m.
Day 7 – Thursday, June 24 NBC Sports Network 9:00 p.m. – Midnight
Day 8 – Friday, June 25 NBC Sports Network 5:00 p.m. – 8:00 p.m.
Day 9 – Saturday, June 26 NBC 9:00 p.m. – 11:00 p.m.
Day 10 – Sunday, June 27 NBC 7:00 p.m. – 8:30 p.m.
Day One – Friday, June 18
Time Athlete – Event
7:03 p.m. Cory McGee – Women’s 1,500 meters (1st round)
7:30 p.m. Talitha Diggs, Taylor Manson – Women’s 400 meters (1st round)
7:58 p.m. Ryan Willie – Men’s 400 meters (1st round)
Day Two – Saturday, June 19
Time Athlete – Event
8:34 p.m. Jeff Demps – Men’s 100 meters (1st round)
8:15 p.m. Will Claye – Men’s Triple Jump (Semifinals)
8:04 p.m. Grace Stark – Women’s 100-meter Hurdles (1st round)
9:40 p.m. Cory McGee – Women’s 1,500 meters (Semifinals)
10:20 p.m. Talitha Diggs, Taylor Manson – Women’s 400 meters (Semifinals)
10:35 p.m. Ryan Willie – Men’s 400 meters (Semifinals)
Day Three – Sunday, June 20
Time Athlete – Event
9:03 p.m. Grace Stark – Women’s 100-meter Hurdles (Semifinals)
9:19 p.m. Jeff Demps – Men’s 100 meters (Semifinals)
10:06 p.m. Talitha Diggs, Taylor Manson – Women’s 400 meters (Final)
10:15 p.m. Ryan Willie – Men’s 400 meters (Final)
10:43 p.m. Grace Stark – Women’s 100-meter Hurdles (Final)
10:50 p.m. Jeff Demps – Men’s 100 meters (Final)
Day Four – Monday, June 21
Time Athlete – Event
7:40 p.m. Will Claye – Men’s Triple Jump (Final)
8:05 p.m. Cory McGee – Women’s 1,500 meters (Final)
Day Seven – Thursday, June 24
Time Athlete – Event
8:45 p.m. Claire Bryant – Women’s Long Jump (Qualifying)
9:31 p.m. Kyra Jefferson – Women’s 200 meters (1st round)
10 p.m. Cory McGee – Women’s 800 meters (1st round)
10:32 p.m. TJ Holmes – Men’s 400-meter Hurdles (1st Round)
Day Eight – Friday, June 25
Time Athlete – Event
4 p.m. Avione Allgood-Whetstone – Women’s Javelin (Qualifying)
4:30 p.m. Marquis Dendy, Will Claye – Men’s Long Jump (Qualifying)
5:33 p.m. Grant Holloway – Men’s 110-meter Hurdles (1st Round)
6:02 p.m. Cory McGee – Women’s 800 meters (Semifinals)
6:18 p.m. TJ Holmes – Men’s 400-meter Hurdles (Semifinals)
7:25 p.m. Kyra Jefferson – Women’s 200 meters (Semifinals)
Day Nine – Saturday, June 26
Time Athlete – Event
6:30 p.m. Claire Bryant – Women’s Long Jump (Final)
8:30 p.m. Avione Allgood-Whetstone – Women’s Javelin (Final)
9:03 p.m. Grant Holloway – Men’s 110-meter Hurdles (Semifinals)
9:35 p.m. TJ Holmes – Men’s 400-meter Hurdles (Final)
10:24 p.m. Kyra Jefferson – Women’s 200 meters (Final)
10:51 p.m. Grant Holloway – Men’s 110-meter Hurdles (Finals)
Day Ten – Sunday, June 27
Time Athlete – Event
7 p.m. Marquis Dendy, Will Claye – Men’s Long Jump (Final)
7:52 p.m. Cory McGee – Women’s 800 meters (Final)

Notes: Bold italics denotes current Gators

 

FOLLOW THE GATORS

SOCIAL: Twitter | Facebook | YouTube | Instagram

JOIN THE CONVERSATION: #GoGators; #PushTheButton; #TheMissionContinues; #WeBelieve; #LessSaid

Related Videos

Related Galleries